Bieżące informacje

10 i 16-latek ujęci na kradzieży alkoholu

Data publikacji 24.05.2023

Coraz młodsze osoby popełniają przestępstwa, często nie zdając sobie sprawy z tego co robią i jakie to niesie ze sobą konsekwencje. Kradzieże sklepowe, picie alkoholu, zażywanie narkotyki i bójki to jedne z najniebezpieczniejszych „zajęć” dzisiejszej młodzieży, z którymi każdego dnia starają się walczyć m.in. policjanci. O poważnych konsekwencjach prawnych swoich czynów przekona się dwóch młodych mieszkańców Ząbkowic Śląskich, którzy zostali ujęci na kradzieży sklepowej w jednym z lokalnych marketów. 10 i 16-latek ukradli alkohol, napoje i kawę o łącznej wartości ponad 600 zł. Teraz za swoje czyny odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Coraz częściej policja dostaje sygnały o czynach karalnych i demoralizacji nieletnich. Pomimo prowadzonej profilaktyki w tym zakresie przez policjantów, jak również pedagogów i nauczycieli, zjawisko to zdaje się nasilać.

Około miesiąc temu do ząbkowickiej komendy powiatowej wpłynęło zgłoszenie o nietrzeźwym 12-latku, który swoją przygodę z alkoholem zakończył w szpitalu, z kolei wczoraj na kradzieży sklepowej zostało ujętych 2 młodych chłopców.16-latek jako nieletni odpowie za czyn karalny, którego się dopuścił, natomiast drugi dopiero za kilka miesięcy skończy 11 lat, odpowie więc za przejaw demoralizacji. Chłopcy poszli do jednego z marketów na terenie miasta i ukradli 5 butelek alkoholu, kawę oraz inne produkty spożywcze na łączną kwotę ponad 600 zł. Za swój czyn obydwaj odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Dzieci i młodzież dopuszczają się takich czynów z różnych powodów. Czasami ktoś ich namówi, innym razem traktują to jako swego rodzaju wyzwanie bądź chcą poczuć dreszczyk adrenaliny związany ze zrobieniem czegoś zakazanego. Jednak coraz częściej zdarza się, że robią to zwyczajnie dla pieniędzy, a skradzione rzeczy później odsprzedają.
Co gorsza, nastolatkowie często myślą, że są bezkarni. Nic bardziej mylnego. Policjanci stanowczo reagują na każde zachowanie niezgodne z prawem, niezależnie od tego, czy sprawca jest pełnoletni czy nie.

Należy mieć świadomość, że odpowiedzialność za przejawy demoralizacji przed sądem rodzinnym ponoszą już małoletni w wieku od 10 lat, natomiast po skończeniu 13 odpowiadają za popełnione czyny karalne, czyli wykroczenia i przestępstwa. Postępowanie w sprawach nieletnich toczy się przed sądem rodzinnym, a nie karnym. Sąd zbiera wywiad środowiskowy, przeprowadza postępowanie dowodowe, przesłuchuje świadków oraz strony postępowania i podejmuje decyzję, jaki środek wychowawczy zastosować bądź czy zasadne jest skierowanie sprawcy do zakładu poprawczego.

asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826

Powrót na górę strony