Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Edukacja przez zabawę – dolnośląscy policjanci zorganizowali dla najmłodszych festyn pełen atrakcji

Dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców naszego województwa to jeden z priorytetów w działaniach dolnośląskich policjantów. W związku z tym, że najlepsze efekty w kształtowaniu właściwych i bezpiecznych zachowań wśród dzieci przynosi nauka przez zabawę, mundurowi zorganizowali dla przedszkolaków festyn pełen atrakcji. Prezentowany był na nim m.in. najciekawszy sprzęt używany na co dzień przez policjantów, funkcjonariusze opowiadali o tym, jak wygląda ich codzienna służba, ale przede wszystkim uczyli i utrwalali najważniejsze informacje związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Spotkanie z najmłodszymi było też doskonałą okazją do zaprezentowania wyjątkowej książki promującej zasady bezpieczeństwa, o których warto pamiętać w codziennym życiu. Jej autorką jest dolnośląska policjantka ruchu drogowego – asp. Magdalena Walkowiak.

Wczoraj w siedzibie Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu dolnośląscy funkcjonariusze przygotowali moc atrakcji dla najmłodszych, aby w formie innej niż zwykle przekazać dzieciom najważniejsze informacje związane z ich bezpieczeństwem. Zaproszone zostały przedszkolaki z kilku wrocławskich placówek oświatowych. 

Podczas imprezy można było porozmawiać z funkcjonariuszami Komisariatu Wodnego KWP we Wrocławiu, którzy przywieźli ze sobą sprzęt wykorzystywany w codziennej  służbie. Każdy z uczestników miał okazję zasiąść za sterami policyjnego poduszkowca czy kierownicą quada, który pomaga mundurowym przemieszczać się terenach leśnych, przywodnych i trudno dostępnych.

Dla przedszkolaków dostępny był również specjalistyczny sprzęt Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu. Stoisko z kaskami, kamizelkami przeciwuderzeniowymi, tarczami i pałkami bojowymi było jednym z najbardziej obleganych.

Funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji zaprezentowali wysokiej klasy sprzęt do zadań specjalnych. Uczestnicy festynu mieli okazję zobaczyć lekki transporter opancerzonego TUR, robota wykorzystywanego do neutralizacji materiałów niebezpiecznych oraz cały szereg różnych jednostek broni, którą na wyposażeniu mają tylko jednostki specjalne. 

Każdy, kto odwiedził stoisko obsługiwane przez mundurowych z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, otrzymał pamiątkową daktyloskopię z odwzorowaniem swoich linii papilarnych.   

Nie mogło również zabraknąć stanowiska policjantów ruchu drogowego, którzy prezentowali najnowsze radiowozy i motocykle, którymi patrolują drogi Dolnego Śląska. Mundurowi z „drogówki” instruowali również najmłodszych, jak należy bezpiecznie przekraczać jezdnię m.in. po przejściu dla pieszych wyposażonym w sygnalizację świetlną.   

Przedszkolaki na każdym ze stoisk, za wykonanie konkretnego zadania bądź zdobycie umiejętności pozwalającej zadbać o własne bezpieczeństwo, otrzymywały pieczątki do specjalnie przygotowanych na tę okazję „legitymacji policyjnych”. Gdy maluch wypełnił wszystkie wolne pola w legitymacji, mógł odebrać upominek przygotowany przez policjantów.   

Spotkanie z najmłodszymi było też doskonałą okazją do zaprezentowania wyjątkowej książki promującej zasady bezpieczeństwa, o których warto pamiętać w codziennym życiu, oraz przybliżającej niezwykle wymagający zawód policjanta. Jej autorką jest funkcjonariuszka ruchu drogowego z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej – asp. Magdalena Walkowiak. Warto wspomnieć, że jest to już druga publikacja policjantki, która na co dzień strzeże bezpieczeństwa na drogach naszego województwa. Tym razem na księgarskie półki trafiła pozycja: Mamo, tato, chcę zostać policjantem! - skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym.

Mali czytelnicy podczas lektury tej książki mają okazję zapoznać się z wieloma różnymi aspektami szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz tajnikami poszczególny specjalności policyjnych. W przystępnej formie dzieci mogą przyswoić m.in. wiedzę, jak prawidłowo reagować podczas spotkania z agresywnym zwierzęciem, jak zachować czujność w codziennych sytuacjach i zadbać o bezpieczną zabawę bez podejmowania niepotrzebnego ryzyka.

Książka zawiera w sobie elementy interaktywne oraz daje dziecku poczucie decyzyjności, dzięki czemu urealnia przeżywaną przygodę. Treści merytoryczne są przemycane w delikatny sposób, poprzez wplątanie ich w zabawne, ale jednocześnie skupiające uwagę czytelnika zadania. 

Gorąco polecamy tę publikację i zapraszamy do lektury! 

Sekcja Prasowa 
KWP we Wrocławiu

 

 • Na zdjęciu ekspozycja promocyjna książki "Mamo, tato, chcę zostań policjantem!"
 • Na zdjęciu policjantka, autorka książki udziela wywiadu dziennikarce.
 • Na zdjęciu chłopczyk czytający książkę.
 • Na zdjęciu chłopiec siedzący przy stole i czytający książkę.
 • Na zdjęciu organizatorzy festynu (policjanci) siedzący przy stole prowadzą konferencję dla dzieci.
 • Na zdjęciu dzieci robią sobie wspólne zdjęcie z Komisarzem Lwem.
 • Na zdjęciu mężczyzną pokazuje chłopcu książkę Mamo, tato chcę zostać policjantem!
 • Na zdjęciu policjant przemawia do zgromadzonych.
 • Na zdjęciu policjant z policjantką przemawiają do zgromadzonych dzieci.
 • Na zdjęciu dzieci rozmawiają z policjantką - autorką książki.
 • Na zdjęciu dzieci w kamizelkach odblaskowych podczas festynu rozmawiają z policjantem.
 • Na zdjęciu dzieci w kamizelkach odblaskowych przechodzą przez pasy.
 • Na zdjęciu policjant i policjantka pokazują dzieciom jak przyjąć bezpieczną pozycję podczas ataku groźnego zwierzęcia. W tle pies policyjny.
 • Na zdjęciu policjantka rozdaje dzieciom pieczątki.
 • Na zdjęciu dzieci podczas festynu siedzące policyjnej motorówce, w tle radiowóz policyjny i pozostali uczestnicy festynu.
 • Na zdjęciu dzieci w kamizelkach odblaskowych stojący przy stoisku policyjnym wraz z policjantkom.
 • Na zdjęciu dziewczynka kieruje robotem policyjnym, obok stoi policjant oraz pozostałe dzieci.
 • Na zdjęciu policjanci pokazują dzieciom podczas festynu jak robot policyjny przenosi ładunek.
Powrót na górę strony