Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna wałbrzyszanka przekazała sporą ilość pieniędzy i dała się nabrać oszustom. Ponowny apel policjantów! Informujmy seniorów o sposobie działania przestępców

Data publikacji 27.05.2023

Wielu uczciwych ludzi staje się ofiarą oszustów. Złodzieje nie mają żadnych skrupułów. Żerują często na dobroci starszych osób, wykorzystują ich choroby i są bezwzględni. Wczoraj przestępcy zaatakowali kolejny raz, tym razem w dzielnicy Podzamcze. Zmanipulowali 78-letnią wałbrzyszankę, która uwierzyła w ich historię i przekazała wskazanej w rozmowie kobiecie sporą sumę pieniędzy. Seniorka była przekonana, że jest w niebezpieczeństwie, a rozmówcy podający się za policjanta i prokuratora chcą jej pomóc w zabezpieczeniu należących do niej 40 tysięcy złotych. W związku z tym zdarzeniem kolejny raz policjanci apelują, aby informować seniorów o sposobie działania przestępców.

Oszuści nie odpuszczają! Tym razem ich ofiarą padła 78-letnia seniorka z Wałbrzycha. Jak ustalili policjanci, wczoraj po godzinie 14:00 do pokrzywdzonej na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i poinformował pokrzywdzoną, że na poczcie wydawane są fałszywe pieniądze i jeżeli takie posiada, to powinna przekazać policjantom, by sprawdzili, czy nie są one podrobione. Informację taką potwierdził kobiecie chwilę później w rozmowie kolejny mężczyzna podający się za prokuratora i nakazał wydanie gotówki kobiecie, która przyjdzie ją odebrać.

Seniorka przyznała, że dużą część oszczędności przechowuje w domu i zgodziła się je przekazać funkcjonariuszom. Starsza pani postąpiła zgodnie z instrukcją i spakowała wszystko, co miała, czyli ponad 40 tysięcy złotych. Pokrzywdzona była przekonana, że w ten sposób ochroni swoje pieniądze. Niestety tak się nie stało.

Pamiętajmy, by przekazać informacje swoim rodzicom czy dziadkom – wszystkim seniorom! Apelujemy:

  • Policjanci nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji ani nie poproszą o przekazanie pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję.
  • Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
  • Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.
  • Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Nie dajmy się oszukać! Nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy zgłaszajmy na Policję poprzez numer alarmowy 112.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony