Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oławscy policjanci ruchu drogowego egzaminowali uczniów na kartę rowerową

Data publikacji 27.05.2023

W okresie wiosennym i letnim rower staje się popularnym środkiem komunikacji, szczególnie wśród osób młodych. Dlatego w trosce o ich bezpieczeństwo, policjanci ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Oławie przeprowadzili dla uczniów szkół podstawowych szkolenia i egzaminy na kartę rowerową.

Policjanci z oławskiej drogówki w ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu” odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Oławie i przeprowadzili egzamin na kartę rowerową.

Pierwsza część egzaminu odbyła się wcześniej - kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test. Druga część to przeprowadzony przez policjantów sprawdzian umiejętności praktycznych. Wszyscy uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor i sygnalizować wykonywane manewry, a w trakcie manewrów dodatkowo pamiętać o obowiązujących przepisach.

Mundurowi podczas egzaminu zwracali uwagę na to jak uczniowie - cykliści radzą sobie z przeszkodami oraz w jaki sposób pokonują trasę. Brali też pod uwagę czy właściwie interpretują znaki drogowe oraz sygnalizują wykonywane manewry. Wręczając kartę rowerową mundurowi muszą mieć pewność, że przyszły pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego nie stworzy zagrożenia dla siebie, czy też innych uczestników ruchu.

Wszyscy, którzy tego dnia przystąpili do egzaminu, pomimo stresu, zaliczyli go na 6. Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy.

Przypominamy, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie tego dokumentu prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikację. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego, które weszły w życie z dniem 20 maja 2021 r., dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, ale również hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T– w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KPP w Oławie
asp. szt. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497

Powrót na górę strony