Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzisiaj Dzień Mamy – podczas składania życzeń porozmawiajmy o bezpieczeństwie naszych najbliższych

Data publikacji 26.05.2023

Dzisiaj Święto wszystkich Mam. Jest to doskonała okazja, aby podczas składania życzeń swojej Mamie, każdy z nas porozmawiał o jej bezpieczeństwie. Warto przypomnieć o potencjalnych zagrożeniach i oszustwach, aby nigdy nie padła ofiarą bezdusznych przestępców. Dolnośląscy policjanci przypominają, że właśnie dzięki takim działaniom możemy zapobiec tragedii i ustrzec swoich najbliższych przed dokonywaniem przestępstw na ich szkodę.

Pamiętajmy, że profilaktyka jest bardzo ważnym elementem naszego życia, dlatego apelujemy, aby podczas odwiedzin u swoich mam lub kontaktów telefonicznych porozmawiać z nimi o ich bezpieczeństwie. Z pewnością warto przypomnieć podstawowe zasady, które mogą uchronić seniorów przed różnego rodzaju popularnymi dzisiaj oszustwami tj. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP”. Przypomnijmy o częstych w ostatnim czasie oszustwach „na pracownika banku” czy wyłudzeniach pieniędzy „na kryptowalutę”, jak również niekorzystne umowy zakupu towarów w cenach przewyższających kilkukrotnie wartość rynkową kupowanego produktu.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie powinniśmy wdawać się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Przypomnijmy także o podstawowych zasadach, które mogą uchronić naszych najbliższych przed oszustwami i utratą środków finansowych :

  • przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań;
  • zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie;
  • nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Policjanci przypominają, że często żeby uwiarygodnić swoje kłamstwo, oszuści w trakcie rozmowy proszą, żeby nie rozłączając się wybrać numer alarmowy i potwierdzić, że są prawdziwymi policjantami. Wtedy w słuchawce odzywa się wspólnik przestępcy i potwierdza, że to prawda i taki funkcjonariusz prowadzi właśnie akcje przeciwko oszustom. Pamiętajmy, że nawiązanie połączenia z numerem alarmowym może nastąpić tylko po rozłączeniu poprzedniej rozmowy.

Tak naprawdę ilu przestępców tyle różnych sposobów i pomysłów na próbę oszukania niewinnych ludzi i wyłudzenia od nich pieniędzy. Oszuści mogą próbować podszywać się także pod naszych bliskich, prokuratora, pracownika banku i innych instytucji.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Lubinie
st. asp. Krzysztof Pawlik
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony