Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze z wałbrzyskiej komendy dbając o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, wspólnie ze Strażą Pożarną oraz pracownikami DORD-u, przeprowadzili warsztaty szkoleniowe dla kierowców jednośladów pn. „Bezpieczny Motocyklista”

Data publikacji 30.05.2023

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, wspólnie z Dolnośląskim Oddziałem Ruchu Drogowego Odział Regionalny w Wałbrzychu przy wsparciu Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, zorganizowali szkolenie pn. „Bezpieczny motocyklista”. Uczestnicy wydarzenia mogli przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa i przepisy obowiązujące na drogach, a także udoskonalić jazdę na motocyklu. Mundurowi zaprezentowali sposób udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a strażacy przestawili w jaki sposób bezpiecznie ugasić ogień.

W miarę jak poprawia się pogoda, na drogi wyjeżdża wielu miłośników motocykli. Jazda jednośladem jest niezwykle emocjonująca, dostarczając przy tym dużą dawkę adrenaliny. Musimy jednak pamiętać, że przyjemność ta musi łączyć się z bezpieczeństwem.
Aby poprawić bezpieczeństwo właśnie tej kategorii użytkowników dróg, w minioną sobotę funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, wspólnie z pracownikami DORD-u w Wałbrzychu przy wsparciu Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, zorganizowali szkolenie dla użytkowników jednośladów.

Wspólne przedsięwzięcie miało na celu przypomnienie zasad - zarówno w teorii jak i w praktyce - którymi powinien kierować się odpowiedzialny motocyklista, aby przez własny błąd zbyt wcześnie nie musiał rezygnować ze swojego zamiłowania. Szkolenie było podzielone na dwie części. Podczas części teoretycznej podinsp. Rafał Klimczak - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu - przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z jednośladów, a w szczególności o tym, że droga to nie tor wyścigowy. Zwrócił uwagę na takie czynniki jak dostosowanie prędkości do warunków ruchu, odpowiednio wczesne i wyraźne sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku jazdy czy pasa ruchu oraz zachowanie odpowiedniej odległość od innych pojazdów.

Dodatkowo egzaminatorzy z wałbrzyskiego DORD-u przypomnieli podstawowe przepisy ruchu drogowego w odniesieniu ich do użytkownika jakim jest motocyklista. Przypomnieli też jakie są wymagania aby otrzymać prawo jazdy na jednoślady i jak wygląda egzamin państwowy. Funkcjonariusz Straży Pożarnej omówił w jaki sposób zabezpieczyć prawidłowo zdarzenie na drodze oraz jaki sprzęt ochrony przeciwpożarowy powinien znajdować się na wyposażeniu samochodu i jak prawidło go użyć. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Uczestnicy mogli podszkolić się z udzielania pierwszej pomocy pod okiem mł. asp. Arkadiusza Winsza z wydziału prewencji, który przedstawił podstawowe jej zasady. Zaprezentował również jak postępować wobec poszkodowanego w wypadku drogowym.

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu omówili zasady postępowania w przypadku zauważenia ognia na dradze. Uczestnicy mogli użyć gaśnicy i zobacz jak w bezpieczny sposób ugasić palący się pojazd. Była też możliwość skorzystania z symulatora dachowania, co było dużym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Gościem specjalnym wydarzenia był Mistrz Polski Zawodnik Klasy PRO, który zaprezentował w jaki sposób unikać niebezpieczniejszych zdarzeń na drodze będąc kierowcą motocykla.

Ostatnim etapem szkolenia była jazda motocyklem na przygotowanym wcześniej torze. Kierujący jednośladem mieli możliwość sprawdzenia umiejętności bezpiecznego panowania nad własnym motocyklem, bezpiecznego zawracania, skręcania, przyspieszania, hamowania na prostej i na łuku oraz balansowania ciałem. Funkcjonariusze pełniący służbę na motocyklach z wałbrzyskiej komendy zaprezentowali technikę jazdy przy różnych prędkościach i w różnych zakrętach.

W warsztatach udział wzięło ponad 30 motocyklistów. Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał certyfikat. Wszyscy zgodnie potwierdzili, że takie szkolenia są potrzebne i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania w tym zakresie.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
tel. 604 426 995

 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe
 • szklenie motocyklowe

Opis filmu: film ze szkolenia

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.2 MB)

Pliki do pobrania

 • 101.67 KB
  deskrypcja
Powrót na górę strony