Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie polkowickiego policjanta ze studentami dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Łodzi

Mł. asp. Przemysław Rybikowski, który na co dzień pełni służbę na stanowisku Oficera Prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Polkowicach, jest absolwentem Społecznej Akademii Nauk w Łodzi i dzięki inicjatywie jednego z profesorów tej właśnie uczelni, zorganizował spotkanie z przyszłymi adeptami dziennikarskiego rzemiosła. Wzięli w nim udział m.in. studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej, którzy oprócz aspektów teoretycznych zmierzyli się także z przygotowanymi przez policjanta ćwiczeniami. Uczestnicy tego przedsięwzięcia mieli również możliwość poznania pracy Oficera Prasowego Policji od tzw. kuchni, co zmieniło ich wyobrażenie o tym, jak wyglądać może służba pełniona na tym stanowisku. Część ze studentów pytała także o perspektywy rozwoju w naszej formacji, więc funkcjonariusz przekazał także wiele ciekawych informacji w tym zakresie…

Dzięki inicjatywie profesora Społecznej Akademii Nauk w Łodzi dr Grzegorza Mnicha, w miniony weekend studenci Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej tej uczelni spotkali się z policjantem, który na co dzień pełni służbę na stanowisku Oficera Prasowego KPP w Polkowicach. Celem wykładu oraz przygotowanych przez funkcjonariusza ćwiczeń, było przybliżenie specyfiki służby policjantów realizujących zadania o charakterze prasowo-informacyjnym w Policji, a także zwrócenie uwagi na znaczenie komunikacji, w tym także w aspekcie współpracy na linii rzecznicy służb - media.

Ponieważ Oficerów Prasowych lub Rzecznika Policji widujemy niejednokrotnie w telewizji przez kilkanaście sekund albo słyszymy jego wypowiedź w rozgłośniach radiowych i wtedy przeważnie składa się ona z kilku lub kilkunastu zdań - nikt tak naprawdę nie wie, jak wygląda ta służba każdego dnia. Jest bowiem zgoła inna od pracy policjanta pionu prewencji, czy też kryminalnego lub typowej logistyki, a bywa często pełniona przez siedem dni w tygodniu lub niemal 24 godziny na dobę.

Odbiorcy oglądając w telewizji, słuchając w radiu lub czytając cytowany akapit wypowiedzi policjanta, które to ukazują się w artykułach prasowych lub zamieszczane są na stronach różnych portali w sieci, nie zdają sobie też sprawy, że za każdym takim nagraniem stoi ogrom pracy. Analizy materiału dowodowego zebranego przez policjantów w danej sprawie lub wielogodzinne ustalenia z funkcjonariuszami z różnych pionów oraz uzgodnienia np. z prokuraturą, bo nie wszystkie treści nadają się przecież do przekazania na danym etapie dochodzenia lub śledztwa. Od jakości tych właśnie czynności, zależy rzetelność informacji przekazywanej później przedstawicielom środków masowego przekazu, które to trafiają następnie do mieszkańców miast i powiatów.

Po części mieli okazję przekonać się o tym studenci dziennikarstwa z Łodzi podczas spotkania z polkowickim policjantem, który zajmuje się m.in. zbieraniem, opracowywaniem i przekazywaniem informacji. Dowiedzieli się, jak wygląda praca na stanowisku ,,rzecznika Policji od kuchni", ale także jak istotne są aspekty prezentacji, komunikacji czy tzw. lekkie pióro oraz poprawna polszczyzna w przekazywanych treściach. Zadaniem funkcjonariuszy nie może być bowiem bazowanie na policyjnym, czy też prawniczym żargonie, a informacje muszą być zrozumiałe dla większości odbiorców.

Adepci dziennikarskiego rzemiosła zmierzyli się również z ćwiczeniami przygotowanymi przez funkcjonariusza, a powstałymi na kanwie praktyki zawodowej związanej z radzeniem sobie w sytuacjach określanych mianem kryzysowych.

Podczas spotkania nie zabrakło także rozmów o służbie w Policji i perspektywach rozwoju zawodowego, dlatego też studenci otrzymali od policjanta garść wiedzy także związanej z procesem rekrutacji.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy KWP we Wrocławiu

Źródło: KPP w Polkowicach
mł.asp. Przemysław Rybikowski
tel. 600 229 096

  • Na zdjęciu policjant rozmawia z młodzieżą siedzącą w ławkach.
  • Na zdjęciu policjant spogląda na projektor na którym prezentowany jest materiał filmowy.
  • Zdjęcie grupowe uczestników spotkania.
Powrót na górę strony