Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadek z udziałem dwóch rowerzystów. Policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 23.06.2023

W czwartek wieczorem funkcjonariusze z wałbrzyskiej drogówki zostali skierowani na miejsce zdarzenia drogowego z udziałem dwóch rowerzystów. Doszło do niego na łuku drogi w Lubiechowie. W wyniku zderzenia 40-letni cyklista trafił do szpitala. Kolejny raz apelujemy o ostrożność i przypominamy podstawowe zasady poruszania się po drogach, do stosowania się których zobowiązani są kierujących jednośladami.

Sezon rowerowy mamy w pełni i zdarzenie drogowe z udziałem cyklistów, do którego doszło wczoraj w powiecie wałbrzyskim, pokazuje, jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa przez użytkowników jednośladów.

Do wypadku z udziałem dwóch mieszkańców Świdnicy doszło wczoraj po godzinie 18:00 w Lubiechowie. Jak ustali będący na miejscu funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego wałbrzyskiej komendy miejskiej, jadący na rowerze 20-latek, zjeżdżając z góry, na łuku drogi, w wyniku niedostawania prędkości, uderzył w jadącego z przeciwnego kierunku rowerzystę. W wyniku zdarzenia 40-latek z ogólnymi obrażeniami ciała został zabrany do szpitala. Jego życiu na szczęście nie zagraża niebezpieczeństwo.

Przy okazji tego niebezpiecznego zdarzenia przypominamy podstawowe zasady poruszania się po drogach, do stosowania się których zobowiązani są kierujących jednośladami.

Rower powinien być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, a także w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu. Każdy jednoślad musi mieć także co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz być wyposażony w dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Według przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierujący rowerem:

 •  jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
 •  korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
 •  na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku,
 •  może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony,
 •  może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku.
 •  dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Kierującemu rowerem zabrania się:

 •  jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, chyba że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,
 •  jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
 •  czepiania się pojazdów.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy kierujący rowerem:

 • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Dodatkowo kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1–3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Przypominamy też czym według przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym jest rower:

 • to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem,
 • pojazd może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Pamiętajmy, że korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Należy także pamiętać, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany:

 •  zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe,
 •  skręcając w drogę poprzeczną, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić,
 •  przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony