Uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego dot. budowy nowego Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto we Wrocławiu i Zarządu CBZC
Nowy Komisariat Policji Wrocław-Stare Miasto połączony z siedzibą Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, to kolejna na Dolnym Śląsku nowa policyjna inwestycja, która zrealizowana zostanie w formie budownictwa modułowego 3D. Technologia ta sprawdziła się już w wielu policyjnych obiektach na terenie naszego województwa i gwarantuje m.in. to, że w sierpniu 2024 roku zostanie zakończona zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wymogami resortowymi dotyczącymi tego typu inwestycji. Dziś podczas uroczystej zbiórki doszło do podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę tego nowoczesnego obiektu, a w spotkaniu udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm Paweł Hreniak, Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Wojewoda Dolnośląski Pan Jarosław Obremski, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski, Komendant Miejski Policji we Wrocławiu podinsp. Rafał Siczek oraz pracownicy i policjanci, a także przedstawiciele służb i instytucji współdziałających z Policją na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.
Budowa Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto połączonego z siedzibą Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, to kolejna na Dolnym Śląsku nowa policyjna inwestycja. Zrealizowana zostanie w formie budownictwa modułowego 3D, ponieważ technologia ta sprawdziła się już w wielu policyjnych obiektach. W Prochowicach na terenie naszego województwa, w roku 2021 roku powstał pierwszy w Polsce tego typu budynek służbowy w historii Polskiej Policji. Obiekty budowane w ten sposób spełniają przede wszystkim obecnie wszelkie resortowe wymogi obowiązujące przy planowaniu policyjnych inwestycji oraz normy zgodne z przepisami prawa budowlanego, bezpieczeństwa i higieny pracy, a także ppoż. Mają też dużą przewagę nad projektami powstającymi w tradycyjnej formie budownictwa, choćby z uwagi na szybkość realizacji inwestycji, co jest niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach.
Właśnie dziś (26 czerwca 2023 roku), tuż przy placu budowy nowego obiektu, odbyło się bardzo ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności miasta Wrocławia i powiatu wrocławskiego oraz wszystkich Dolnoślązaków. W samo południe nastąpiło bowiem uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego związanego z budową siedziby nowego Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto połączonego z Zarządem we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które to powstaną na działce obok obecnie istniejącej jednostki.
W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, w tym m.in. Poseł na Sejm Paweł Hreniak, Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Wojewoda Dolnośląski Pan Jarosław Obremski, Wiceprezydent Wrocławia Pan Jakub Mazur, p.o. Naczelnika Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości podinsp. Maciej Bojczuk, Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Marek Kamiński, a także jako gospodarze wydarzenia Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski, I Zastępca nadzorujący pion logistyki insp. Robert Frąckowiak oraz Komendant Miejski Policji we Wrocławiu podinsp. Rafał Siczek, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu podinsp. Oktawiusz Cieślik i Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu podinsp. Sławomir Wołk, Komendant Komisariatu Policji Wrocław–Stare Miasto podinsp. Krzysztof Mossoń, podinsp. Jarosław Pawełka wraz z pełniącymi służbę w tej jednostce policjantami.
Swoją obecnością organizatorów zaszczycili samorządowcy oraz przedstawiciele służb i instytucji, które na co dzień współpracują z wrocławską Policją na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Obecni byli także przedstawiciele wykonawcy, czyli firmy Climamedic, która wygrała postępowanie przetargowe dotyczące budowy tego nowego obiektu oraz przedstawiciele dostawcy modułów z firmy Climatic.
Uczestników uroczystości powitał podinsp. Rafał Siczek - Komendant Miejski Policji we Wrocławiu, który zwrócił uwagę na to, jak ważna jest dla lokalnej społeczności budowa tej właśnie jednostki. Następnie prowadzący uroczystość mł. asp. Krzysztof Marcjan odczytał akt erekcyjny budowy Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto połączonego z siedzibą Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który to został podpisany przez zaproszonych gości. Specjalnie przygotowana na tę okazję tuba-kapsuła czasu, w której to, oprócz podpisanego dokumentu, umieszczono informacje dla przyszłych pokoleń w postaci dzisiejszego wydania lokalnej prasy, została wmurowana w fundament obiektu.
Wcześniej jednak plac budowy i tubę z aktem erekcyjnym, poświęcił ksiądz kanonik Stanisław Stelmaszek – kapelan dolnośląskiej Policji w obecności księdza Marka Twardzika – Ewangelickiego Duszpasterza Policji oraz księdza protojereja Grzegorza Cebulskiego.
Chwilę później głos w kolejności zabrali zaproszeni goście:
- Poseł na Sejm Paweł Hreniak w imieniu Marszałek Sejmu RP Pani Elżbiety Witek, który odczytał napisany przez Panią Marszałek list,
- Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak,
- Wojewoda Dolnośląski Pan Jarosław Obremski,
- Wiceprezydent Wrocławia Pan Jakub Mazur,
- p.o. Naczelnika Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości podinsp. Maciej Bojczuk,
oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski, który kończąc swoim wystąpieniem tę część spotkania, serdecznie podziękował wszystkim za zaangażowanie i wkład włożony w przygotowania do realizacji tego jakże ważonego z punktu widzenia bezpieczeństwa przedsięwzięcia, a także obecnym na miejscu policjantom za pełnioną codziennie wzorowo służbę.
Uroczysta zbiórka zakończyła się złożeniem meldunku nadinsp. Dariuszowi Augustyniakowi - I Zastępcy Komendanta Głównego Policji przez dowódcę uroczystości kom. Mariusza Modelskiego - Zastępcę Naczelnika Wydziału Prezydialnego KWP we Wrocławiu.
Kilka minut później jej uczestnicy, mogli się jeszcze zapoznać z wizualizacjami obiektu zaprezentowanymi przez wykonawcę, który to planuje zakończenie budowy w sierpniu 2024 roku.
Nowa siedziba Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto połączonego z siedzibą Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości powstaje w systemie ,,Zaprojektuj i wybuduj’’, a jej budowa finansowana jest ze środków budżetu państwa w ramach Programu Modernizacji Policji. Umowa opiewa na kwotę ponad 112 milionów złotych, a założenia projektowe obejmują także zagospodarowanie terenu oraz budowę niewielkich obiektów pomocniczych, a także wyburzenie obecnej jednostki. W Komisariacie Policji Wrocław-Stare Miasto służbę pełnić będzie 200 funkcjonariuszy Policji oraz policjanci i pracownicy Zarządu CBZC. Na decyzję o powstaniu w tym miejscu właśnie tej inwestycji, wpływ miał niewątpliwie dynamiczny rozwój wrocławskiej aglomeracji miejskiej i fakt, że w ostatnich latach właśnie w obszarze dzielnicy Stare Miasto znacząco zwiększyła się ilość zabudowy mieszkaniowej oraz usługowej. Niejako fakt ten wymusza intensyfikację działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, które każdego dnia prowadzą policjanci. Mowa o zwiększeniu ich ilości oraz dostępności do różnego rodzaju ,,usług’’ świadczonych przez funkcjonariuszy m.in. służb prewencji, kryminalnych czy zwalczania cyberprzestępczości. Dostępność to nie tylko kwestia kontaktu z policjantami bez barier architektonicznych, co jest oczywiście niezmiernie ważne, ale także szybka wymiana informacji, która to jest możliwa z wykorzystaniem rozwiązań online.
Koncepcja w zakresie programu funkcjonalno-użytkowego komisariatu i siedziby zarządu CBZC wykonana została przez Wydział Inwestycji i Remontów Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z Wydziałem Koordynacji Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami z Biura Logistyki Komendy Głównej Policji. Zakłada ona budowę zgodnie z przepisami oraz wytycznymi określonymi w „Standardach technicznych, funkcjonalnych i użytkowych obowiązujących w obiektach służbowych Policji”. Aranżacja zabudowy przewiduje także dogodny dojazd samochodami dla interesantów, jak również wykonanie samych parkingów, zagospodarowania terenu i infrastruktury towarzyszącej.
W obiekcie tym oprócz punktu przyjęcia interesantów, pomieszczeń dla służby dyżurnej, dzielnicowych i innych policjantów z wydziału prewencji, kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego oraz kierownictwa zaplanowano stworzenie specjalnie przystosowanych pomieszczeń dla pracowników i funkcjonariuszy, którzy zajmują się zwalczaniem cyberprzestępczości.
asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy KWP we Wrocławiu