Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wjechała na przejazd kolejowy pomimo czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator

Data publikacji 08.07.2023

Policjanci z powiatu zgorzeleckiego przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Zdarzenia drogowe, do których na nich dochodzi, są często tragiczne w skutkach. Niestety kierowcy często ignorują obowiązujące przepisy. Takim przykładem jest 46-letnia kierująca skodą, która wjechała na przejazd pomimo czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator. To niebezpieczne zachowanie zarejestrował wideorejestrator zgorzeleckiej grupy SPEED. Zgodnie z taryfikatorem kierująca została ukarana mandatem w wysokości 2 tysięcy złotych, a do jej indywidualnego konta zostało dopisanych 15 punktów karnych.

Zdarzenia drogowego, do których dochodzi na przejazdach kolejowych, bardzo często są tragiczne w skutkach. Niestety są kierujący, którzy lekceważą obowiązujące przepisy. Takie nieodpowiedzialne zachowanie zarejestrowali policjanci ze zgorzeleckiej grupy SPEED. Kierująca pojazdem marki Skoda, wjechała na przejazd kolejowy, pomimo czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator. Za to wykroczenie 46-letnia mieszkanka powiatu żagańskiego została ukarana mandatem w wysokości 2 tysięcy złotych oraz otrzymała 15 punktów karnych.

Policjanci przypominają kilka zasad, o których warto pamiętać.

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego, czy przejeżdżając przez niego, zachowaj szczególną ostrożność,
  • przed wjechaniem na tory upewnij się czy nie zbliża się pojazd szynowy,
  • wjazd na przejazd jest dozwolony dopiero w momencie całkowitego podniesienia się rogatek i wyłączenia sygnalizacji przejazdowej,
  • jedź z taką prędkością, abyś w każdej chwili mógł zatrzymać pojazd,
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usuń go z torowiska, a jeżeli to niemożliwe szybko opuść pojazd.

Nigdy nie próbujmy objeżdżania opuszczonych zapór, wjeżdżać na przejazd gdy brak jest miejsca do kontynuowania jazdy i wyprzedzać innych pojazdów na przejeździe.

Nadjeżdżający pociąg nie ma możliwości natychmiastowego zahamowania. Cała odpowiedzialność za bezpieczne pokonanie przejazdu kolejowego spoczywa więc na kierowcy. Nieważne, czy przejazd ma rogatki, sygnalizację świetlną, czy tylko znak. Apelujemy, aby przed wjazdem na tory zawsze zatrzymać się i sprawdzić, czy możemy bezpiecznie przejechać na drugą stronę torowiska. Szczególną uwagę i ostrożność zachowujmy w rejonie przejazdów niestrzeżonych.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Zgorzelcu
kom. Agnieszka Goguł
tel. 606 778 294

Film Film dotyczący wjechania przez samochód osobowy na przejazd kolejowy

Opis filmu: Deskrypcja w załączeniu

Pobierz plik Film dotyczący wjechania przez samochód osobowy na przejazd kolejowy (format mp4 - rozmiar 17.86 MB)

Powrót na górę strony