Bieżące informacje

Obchody Święta Policji - za nami kolejne uroczyste zbiórki w jednostkach dolnośląskiego garnizonu

Data publikacji 20.07.2023

Lipiec to dla polskich policjantów miesiąc wyjątkowy. W tym czasie przypada bowiem Święto Policji, które stanowi doskonałą okazję do podziękowania funkcjonariuszom i pracownikom największej formacji mundurowej w naszym kraju za ich wytężoną służbę oraz pracę na rzecz bezpieczeństwa obywateli. To również czas wręczania awansów na wyższe stopnie służbowe, nominacji i odznaczeń. Funkcjonariusze w całej Polsce spotykają się podczas uroczystych zbiórek, aby uczcić w ten sposób wszystkich tych, którzy każdego dnia dbają o ład i porządek w każdym zakątku naszego kraju. Na Dolnym Śląsku tegoroczne obchody Święta Policji zainaugurowane zostały w Lwówku Śląskim, gdzie uczestników uroczystości zorganizowanej z tej okazji swoją obecnością zaszczycił I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Robert Frąckowiak.

24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Chcąc upamiętnić to wydarzenie, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca – Świętem Policji. Od tego czasu lipiec stał się dla polskich policjantów miesiącem wyjątkowym, w którym funkcjonariusze i pracownicy tej największej formacji mundurowej w naszym kraju mają okazję usłyszeć podziękowania za swoją wytężoną, pełną zaangażowania służbę oraz pracę.

To również czas wręczania nominacji, odznaczeń, awansów na wyższe stopnie służbowe, ale też pamięci o tych, którzy poświęcili własne życie podczas służby. W tym roku przypada 104. rocznica powołania Policji Państwowej, więc tak naprawdę funkcjonariusze już od ponad wieku stoją na straży prawa i porządku, czuwając nad bezpieczeństwem nas wszystkich.

W dolnośląskim garnizonie uroczystości z okazji swojego święta zorganizowali już policjanci z kilku komendy powiatowej. Obchody Święta Policji swoją obecnością uświetnił w Jeleniej Górze, Legnicy, Świdnicy, Jaworze, Wałbrzychu i Lubinie Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski, w Lwówku Śląskim, Środzie Śląskiej, Strzelinie, Głogowie, Kamiennej Górze, Złotoryi i Ząbkowicach Śląskich - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Robert Frąckowiak, natomiast w Lubaniu, Dzierżoniowie, Bolesławcu i Oławie Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Norbert Kurenda. Insp. Mariusz Bużdygan uczestniczył w uroczystościach w Kłodzku, Górze i Polkowicach.

Przed nami następne uroczyste zbiórki, podczas których kolejne komendy miejskie i powiatowe z Dolnego Śląska będą miały okazje uczcić to wyjątkowe święto. Z pewnością dla wielu policjantów będą to niezapomniane chwile, gdy ubrani w mundur wyjściowy, z dumą będą mogli poczuć się częścią policyjnej wspólnoty wiernej maksymie „pomagamy i chronimy”, która przyświeca mundurowym w codziennej służbie.

Obchody Święta Policji w Lwówku Śląskim

 • policjanci w pomieszczeniu
 • policjanci w pomieszczeniu
 • policjanci w pomieszczeniu

Obchody Święta Policji w Lubaniu

 • Zdjęcie grupowe osób na tle zamku
 • stojący policjanci w mundurach wyjściowych
 • stojący policjanci w mundurach wyjściowych

Obchody Święta Policji w Środzie Śląskej

 • uroczystość święta policji z środzie śląskiej
 • uroczystość święta policji z środzie śląskiej
 • uroczystość święta policji z środzie śląskiej

Obchody Święta Policji w Dzierżoniowie

 • uroczyste obchody święta policji w Dzierżoniowie
 • uroczyste obchody święta policji w Dzierżoniowie
 • uroczyste obchody święta policji w Dzierżoniowie

Obchody Święta Policji w Jeleniej Górze

 • obchody święta Policji w Jeleniej Górze
 • obchody święta Policji w Jeleniej Górze
 • obchody święta Policji w Jeleniej Górze

Sekcja Prasowa
KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony