Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ominął zamknięte zapory kolejowe, został ukarany wysokim mandatem

Data publikacji 21.07.2023

W internecie codziennie publikowane są filmy ukazujące nieprawidłowe zachowania kierowców na polskich drogach. Jedna z takich sytuacji miała miejsce na przejeździe kolejowym w Oławie. Dzięki nagraniu umieszczonemu na jednym z portali społecznościowych kierowca Fiata poniósł konsekwencje swojego niewłaściwego zachowania. Policjanci z Oławy nałożyli na niego mandat w wysokości 2000 złotych, a do konta kierowcy zostało dopisanych 15 punktów karnych.

Dzięki nagraniu umieszczonemu na portalu społecznościowym Facebook policjanci ustalili sprawcę niebezpiecznego zachowania na przejeździe kolejowym. Na nagraniu widać jak kierowca samochodu osobowego marki Fiat Punto ominął inny pojazd stojący przed zamkniętą rogatką kolejową, po czym przejechał przez przejazd. W tym czasie sygnalizator cały czas nadawał sygnał czerwony.

W wyniku analizy nagrania oławscy mundurowi ustalili, że samochodem kierował 29-letni mieszkaniec Oławy, który za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem karnym w kwocie dwóch tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu uruchomiła specjalną skrzynkę poczty elektronicznej: stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl, na którą można przesyłać linki, filmy lub zdjęcia zawierające rażące naruszenia przepisów ruchu drogowego, a także przejawy agresji ze strony uczestników ruchu drogowego.

Świadomość konsekwencji takich zachowań jest coraz większa, dlatego wielu kierowców przesyła zarejestrowane zachowania Policji, by ukrócić niebezpieczne praktyki piratów drogowych.

Przesyłając materiał filmowy wyrażasz zgodę na jego wykorzystanie (w tym upublicznienie) w celach działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (cechy identyfikacyjne pojazdów, wizerunki uczestników zostaną zasłonięte w sposób zapewniający ochronę danych osobowych).

Należy pamiętać, aby zakres informacji przesyłanych na skrzynkę „STOP AGRESJI DROGOWEJ” – niezależnie od przekazywanego materiału filmowego – obejmował następujące dane:

  • data i godzina zdarzenia (miejscowość, nr drogi, nazwa ulicy),
  • dane pojazdu (marka, nr rejestracyjny),
  • dane zgłaszającego (imię, nazwisko, adres do korespondencji, nr telefonu kontaktowego).

Przesłanie powyższych danych wraz z nagraniem,  jest niezbędne z uwagi na konieczność przeprowadzenia czynności wyjaśniających.  W każdej sytuacji organ powołany do ścigania i ukarania sprawców czynów zabronionych zbiera i weryfikuje przekazane dane w celu uwiarygodnienia materiału dowodowego. Stąd też, w toku prowadzonych czynności może zaistnieć konieczność protokolarnego przesłuchania osoby zgłaszającej w charakterze świadka w celu skutecznego pociągnięcia sprawcy wykroczenia do odpowiedzialności.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KPP w Oławie
asp. szt. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497

Powrót na górę strony