Policja oddaje krew

Ponad 20 policjantów oraz pracowników Policji oddało krew, by pomóc osobom potrzebującym

Data publikacji 20.08.2020

Policjanci z Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego, a także pracownicy z tamtejszej komendy miejskiej odwiedzili wczoraj Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi. W działania mające na celu pomoc potrzebującym zaangażował się również I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu podinspektor Rafał Siczek.

Wczoraj w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu pojawiło się ponad 20 policjantów oraz pracowników Policji z tamtejszej komendy miejskiej i całego powiatu wałbrzyskiego, aby oddać własną krew, czyli niezwykle drogocenny płyn, który może uratować czyjeś życie. Była to jedna z wielu tego typu akcji, podczas których stróże prawa, dbający na co dzień o bezpieczeństwo obywateli, pokazali, że starają się chronić życie i zdrowie innych osób na wszelkie możliwe sposoby.

Przypominamy, że krew oddawana jest celem zapewnienie tego cennego płynu dla osób chorych i ofiar wypadków. W Wałbrzychu można ją oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znajdującym się przy ul. Bolesława Chrobrego 31. Wejście do budynku znajduje się natomiast od ul. Czerwonego Krzyża. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 13:30 oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 8:00 do 12:00.

Kto może zostać dawcą?

  • krew może oddać osoba w wielu 18-65 lat, o wadze powyżej 50 kg, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanego zabiegu operacyjnego, zabiegów endoskopowych, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie cierpi na ciężkie choroby układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego, nie chorowała na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę czy cukrzycę,
  • należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty,
  • kobiety mogą oddać krew 4 razy w roku, mężczyźni 6 razy w roku.

Pamiętaj, aby zgłosić się:

  • będąc wypoczętym
  • po lekkim, ubogim w tłuszcze posiłku,
  • z dokumentem ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość (np. dowód osobisty, prawo jazdy),
  • dzień wcześniej i w dniu oddania krwi nie spożywaj alkoholu lub innych środków zmieniających nastrój i ogranicz palenie papierosów,
  • zadbaj o nawodnienie organizmu.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży
tel. 604 – 426 – 995

 

Powrót na górę strony