Szczególne informacje

Wrocławscy kontrterroryści z wizytą w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu

Data publikacji 19.03.2024

Funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrystycznego Policji odwiedzili Wyższą Szkołę Prawa we Wrocławiu. Spotkanie ze studentami było doskonałą okazją do zaprezentowania i przybliżenia służby w tej specyficznej formacji. W trakcie spotkania studenci zobaczyli również z bliska sprzęt znajdujący się na wyposażeniu wrocławskiego SPKP. Dowódca kontrterrorystów ze stolicy Dolnego Śląska mł. insp. Wojciech Żmija podkreślił, że pododdział skupia w swoich szeregach wyselekcjonowanych specjalistów, doskonale wyszkolonych, którzy, wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt, są zawsze gotowi do działania. Policyjni komandosi są stale gotowi podjąć i skutecznie przeprowadzić każde, nawet te najbardziej niebezpieczne i ryzykowne zadanie.

Dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrystycznego Policji we Wrocławiu mł. insp. Wojciech Żmija w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu przeprowadził wykład na temat „Działania Samodzielnych Pododziałów Konterrorystycznych Policji wobec szczególnie niebezpiecznych sprawców przestępstw i czynów o charakterze terrorystycznym”.
Podczas wykładu dowódca SPKP, przybliżając specyfikę pracy kontrterrorystów, podkreślił, że podlegli mu funkcjonariusze przede wszystkim działają tam, gdzie sytuacja jest skrajnie niebezpieczna. W trakcie przeprowadzania czynności służbowych związanych z czynami o charakterze terrorystycznym lub podejmowanych wobec niebezpiecznych sprawców, priorytetem jest skuteczna realizacja zadania w sposób zapewniający bezpieczeństwo na możliwie najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, jakie mają zadania, policjanci wchodzący w skład zespołu bojowego zawsze muszą dać z siebie wszystko, aby osiągnąć swój cel, a w wielu sytuacjach chodzi przede wszystkim o życie ludzkie.

Ponadto mł. insp. Wojciech Żmija podkreślił, że SPKP we Wrocławiu skupia w swoich szeregach wyselekcjonowanych specjalistów, doskonale wyszkolonych, którzy,  wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt, są zawsze gotowi do działania. Służba kontrterrorystów jest niesamowicie wymagająca i ryzykowna, a ta szczególna formacja zajmuje się przede wszystkim zatrzymywaniem groźnych, często uzbrojonych przestępców, członków grup przestępczych oraz sprawców najcięższych kategorii przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Policjanci wrocławskiego SPKP nieustannie doskonalą swoje umiejętności i regularnie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach. Dzięki takiemu założeniu w każdej chwili policyjni komandosi są gotowi podjąć i skutecznie przeprowadzić każde, nawet te najbardziej niebezpieczne i ryzykowne zadanie.

Spotkanie ze studentami było również doskonałą okazją do zaprezentowania i przybliżenia specyfiki służby w Policji, a w szczególności SPKP we Wrocławiu. Dlatego mł insp. Wojciech Żmija podkreślił, że znaczna część potencjalnych kandydatów to pasjonaci, którzy od wielu lat regularnie trenują i rozwijają swoją sprawność fizyczną oraz umiejętności specjalistyczne, takie jak wspinaczka czy nurkowanie. Policyjny konterrorysta sugerował, że każdy z potencjalnych kandydatów powinien cechować się wysoką sprawnością fizyczną, ponadprzeciętnym stanem zdrowia, wysoką odpornością na stres, a także dyspozycyjnością. Oprócz wymienionych warunków ważne są też specjalistyczne umiejętności oraz wykształcenie. Warto zaznaczyć, że dodatkowe punkty przy rekrutacji doliczane są ratownikom medycznym, górskim, wodnym, instruktorom sztuk walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych.

Jednym z punktów spotkania, była możliwość przyjrzenia się z bliska sprzętowi, który podczas codziennej służby wykorzystują policjanci wrocławskiego SPKP. O jego przeznaczeniu i działaniu, szczegółowo opowiadali sami policjanci, który udzielali odpowiedzi na pytania zainteresowanych.

W dowód wdzięczności za przeprowadzony wykład połączony z promocją zawodu policjanta na ręce Dowódcy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu złożone zostało okolicznościowe podziękowanie podpisane przez Prorektora ds. Studenckich dr Małgorzatę Lizut.

st. asp. Łukasz Porębski
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • spotkanie policjantów SPKP we Wrocławiu
  • spotkanie policjantów SPKP we Wrocławiu
  • spotkanie policjantów SPKP we Wrocławiu
  • spotkanie policjantów SPKP we Wrocławiu
  • spotkanie policjantów SPKP we Wrocławiu
  • spotkanie policjantów SPKP we Wrocławiu
Powrót na górę strony