Szczególne informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląscy policjanci wciąż sprawdzają różne miejsca w poszukiwaniu osób w kryzysie bezdomności

Mimo bardzo zróżnicowanej temperatury w ciągu dnia tej zimy, noce są mroźne, co jest dużym zagrożeniem dla osób przebywających w miejscach nieogrzewanych. Dlatego dolnośląscy policjanci nie ustają w swych działaniach pomocowych dedykowanych tym właśnie osobom. Podczas codziennej służby, zwłaszcza popołudniami i wieczorem, sprawdzają różne miejsca w poszukiwaniu osób potrzebujących pomocy. Wiele tych działań realizowanych jest wspólnie z przedstawicielami innych instytucji pomocowych.

Coroczna akcja ZIMA realizowana na terenie całego kraju swe działania skupia wokół osób najbardziej potrzebujących pomocy ze względu na przebywanie w miejscach nieprzystosowanych do warunków zimowych. Wzmożone kontrole pustostanów, dworców i przystanków, ciągów kanalizacyjnych, węzłów ciepłowniczych czy ogródków działkowych powodują, że policjanci w każdej chwili mogą udzielić pomocy i wsparcia tym osobom, które taką dobroczynność chcą przyjąć. Niskie temperatury towarzyszące obecnej porze roku powodują, że miejsca nieogrzewane, nie są bezpiecznym schronieniem, zwłaszcza dla osób nietrzeźwych, które nie są świadome zagrożenia.

Tym razem to funkcjonariusze Komisariatu Policji w Bierutowie w ramach współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Bierutowie kontrolowali miejsca, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Każda z napotkanych osób otrzymała informacje na temat zagrożeń, a także gdzie można otrzymać ciepły posiłek i skorzystać z noclegu w ogrzewalniach. Funkcjonariusze każdorazowo oferują również wsparcie w dotarciu do tych placówek pomocowych.

Nieodzownym elementem tych działań jest również reagowanie policjantów na zauważone przypadki, w których życie ludzkie jest zagrożone z powodu wychłodzenie. Najczęściej dotyczy to osób nietrzeźwych śpiących na ławkach czy przystankach. Wtedy zareagować może również każdy przechodzień alarmując odpowiednie służby. Czasem wystarczy wykonać jeden telefon na nr 112, aby uratować czyjeś życie.

Nie bądźmy obojętni! Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest mobilnym narzędziem, które ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń prócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Wśród tych zagrożeń wyróżnić można kategorię „bezdomność”. Pozwala ona wskazać użytkownikom miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w obecnym okresie zimowym. Pamiętajmy także o osobach samotnych, chorych jak i nieporadnych życiowo. Jeden telefon, jedno kliknięcie – tak niewiele trzeba, aby pomóc.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Oleśnicy
st. asp. Bernadeta Pytel
tel. 601 589 781

Powrót na górę strony