Orkiestra policyjna

ORKIESTRA KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI we WROCŁAWIU

Data publikacji 22.07.2020

Początki Orkiestry sięgają roku 1974. Jej założycielem i kapelmistrzem do roku 2002 był podinsp. mgr Tadeusz Mroczek. Po 1990 roku tradycje oraz zadania kontynuuje do dziś jako Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Od początku swojego istnienia zaznaczała ona swoją obecność podczas licznych wystąpień nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Charakter imprez, w których uczestniczyli i którym towarzyszyła orkiestra wrocławskiej komendy, jest naprawdę imponujący.

Orkiestra oprócz głównej prowadzi również działalność prewencyjno-edukacyjną, organizując od wielu lat koncerty dla dzieci i młodzieży. Wydarzenia te łączą się niejednokrotnie z lekcjami muzyki, podczas których słuchacze zapoznają się z budową instrumentów, ich brzmieniem oraz z repertuarem Orkiestry. Takie wydarzenia są bardzo często dla wielu osób, pierwszym kontaktem z orkiestrą dętą, instrumentami, na których grają artyści oraz różnorodnymi formami muzycznymi.

Do doniosłych momentów jej działalności, należy bez wątpienia udział w Pielgrzymce Wojska i Policji, podczas której zaprezentowała się przed papieżem Janem Pawłem II oraz wzięła udział w uroczystej mszy świętej na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Monte Cassino. Miało to miejsce w listopadzie 2000 roku.

Warty podkreślenia jest także fakt, że muzycy z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, nie tylko występują, ale również organizują duże imprezy muzyczne. W 2009 roku byli gospodarzami I Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr i Chórów Policyjnych, który odbył się na terenie dolnośląskiej stolicy.

Ponadto występowali też na wielu prestiżowych uroczystościach, takich jak:

- wielokrotny udział w Centralnych Obchodach Święta Policji w Warszawie,

- występy podczas międzynarodowych Festiwali Orkiestr Policyjnych i Wojskowych m.in. w Niemczech, Danii, Szwajcarii, Holandii czy Francji,

- udział w uroczystościach państwowych organizowanych na nie tylko na terenie Dolnego Śląska, ale również całej Polski,

- występy dla mieszkańców regionu podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych, festiwali i festynów, czy akcji charytatywnych, takich jak coroczny Wielki Finał Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz koncerty dla podopiecznych wrocławskiego Przylądka Nadziei.

Orkiestra występuje średnio ponad 100 razy w roku i każdy jej koncert cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Wydarzenia te zawsze kończą się gorącymi oklaskami, które stają się bezpośredną nagrodą za ich wysokiej klasy kunszt muzyczny.

Wyrazem uznania dla działalności muzyków było m.in. przyznanie Orkiestrze przez Ministra Spraw Wewnętrznych, nagrody I. stopnia za całokształt działalności artystycznej. W 20. rocznicę powstania otrzymała ona od Ministra Kultury i Sztuki dyplom honorowy za aktywny udział w życiu kulturalnym miasta i regionu, a w 1998 roku, ks. kard. Henryk Gulbinowicz nagrodził ją medalem stulecia Salezjanów w Polsce.

Orkiestra ma w swoim dorobku aż 4 płyty ze swoją twórczością, która skupia się na muzyce marszowej oraz rozrywkowej. Ostatnia z nich została wydana w 2014 roku, z okazji 40-lecia Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Obecnie kapelmistrzem orkiestry jest podinsp. Adam Witiw, a tamburmajorem st. sierż. Paweł Nieroda. Aktualnie w orkiestrze na 9 rodzajach instrumentów dętych oraz perkusyjnych gra 30 doświadczonych muzyków, którzy codziennie szkolą swój warsztat repertuarowy.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z efektem tych ćwiczeń podczas wielu występów, które swoją obecnością uświetnia nasza Orkiestra.

 

Instytucje i osoby, które zainteresowane są udziałem Orkiestry w organizowanych przez siebie uroczystościach, imprezach lub innych wydarzeniach, proszone są o kontakt z Wydziałem Prezydialnym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod nr tel. 47 87 14207 lub za pośrednictwem poczty e-mail kontaktkwp@wr.policja.gov.pl

  • Zdjęcia przedstawiają umundurowanych członków orkiestry
  • Wspólne zdjęcie wszystkich członków orkiestry
  • Członkowie orkiestry grają na instrumentach stojąc na schodach
  • Zdjęcia przedstawiają umundurowanych członków orkiestry
  • Zdjęcia przedstawiają umundurowanych członków orkiestry
  • Zdjęcia przedstawiają umundurowanych członków orkiestry
Powrót na górę strony