Orkiestra policyjna

ORKIESTRA KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI we WROCŁAWIU

Data publikacji 22.07.2020

We wrześniu 1974 roku przy Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu powstała orkiestra składająca się z funkcjonariuszy policji. Jej założycielem i kapelmistrzem do roku 2002 był podinsp. mgr Tadeusz  Mroczek. Zaznaczyła ona swą obecność licznymi występami. Charakter imprez, w których uczestniczyła, którym towarzyszyła i które uświetniała jest imponująco różnorodny.

Do doniosłych momentów jej działalności należy z pewnością udział w Pielgrzymce Wojska i Policji (listopad 2000 r.), podczas której zaprezentowała się przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz wzięła udział w uroczystej mszy św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Monte Cassino.

Orkiestra prowadzi również działalność prewencyjno - edukacyjną organizując od 2002 r. koncerty dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych, a w roku 2009 była gospodarzem I Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr i Chórów Policyjnych. 1 lipca 2011 roku  orkiestra uczestniczyła w otwarciu siedziby Europolu w Hadze na rozpoczęcie Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Ponadto występowała na wielu prestiżowych uroczystościach w kraju i poza jego granicami, takich jak: w roku 2012 i 2013 w centralnych obchodach Święta Policji w Warszawie, w lutym 2013 roku na festiwalu orkiestr wojskowych i policyjnych w Berlinie i kilku innych miastach niemieckich, w maju 2013 roku we Francji, a w czerwcu w Holandii. Ponadto orkiestra każdego roku uczestniczy w imprezach organizowanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,  w Międzynarodowych Akademickich Mistrzostwach w Tańcu Towarzyskim organizowanych we Wrocławiu, a od dwóch lat w Kaliszu. Orkiestra występuje średnio ponad 120 razy w roku i każdy jej występ jest gorąco oklaskiwany przez publiczność.

Wyrazem uznania dla jej działalności było przyznanie Orkiestrze w roku 1989 przez Ministra Spraw Wewnętrznych, nagrody I-go stopnia za całokształt działalności artystycznej. W 20-tą rocznicę powstania otrzymała ona od Ministra Kultury i Sztuki dyplom honorowy za aktywny udział w życiu kulturalnym miasta i regionu, a w 1998 roku, Ks. Kard. Henryk Gulbinowicz nagrodził ją medalem stulecia Salezjanów w Polsce.  Z okazji obchodów jubileuszu 40-lecia swego istnienia orkiestra wydała płytę CD i przygotowuje się do zorganizowania koncertu jubileuszowego w drugiej połowie 2014 roku.

Obecnie kapelmistrzem orkiestry jest kom. Adam Witiw, a tambourmajorem asp. sztab. Marcin Świrski.

Powrót na górę strony
Polska Policja