Program Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020

Pomagać i chronić – policja dla mieszkańców i turystów na szlakach górskich i duktach leśnych

 

 

Pomagać i chronić – policja dla mieszkańców i turystów na szlakach górskich i duktach leśnych

W dniu 09.12.2019 roku została podpisana umowa o dofinansowanie mikroprojektu pt. „Pomagać i chronić – policja dla mieszkańców i turystów na szlakach górskich i duktach leśnych” w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.
 
Partnerami mikroprojektu byli: 
Komenda Wojewódzka Policji w Hradec Kralove 
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu – Partner Wiodący. 
 
Projekt był realizowany w latach 2021- 2022.
 
Obszar realizacji projektu: 
po stronie czeskiej: kraj kralovohradecki
po stronie polskiej: powiat kłodzki i powiat wałbrzyski
 
Głównym celem projektu było podniesienie poziomu współpracy pomiędzy policjami obu krajów. Realizacja projektu przyczyniła się do podniesienia kompetencji funkcjonariuszy policji w zakresie wspólnych działań transgranicznych oraz do poprawy sprawności 
i efektywności współdziałania policji obu krajów na rzecz mieszkańców oraz turystów pogranicza polsko - czeskiego. Cele zostały osiągnięte poprzez organizację polsko - czeskich szkoleń oraz wspólnych ćwiczeń, które przyczynią się do usprawnienia przepływu informacji oraz prowadzenia i koordynowania wspólnych działań w przyszłości.

W ramach projektu  w roku 2021 zorganizowane zostało spotkanie grupy roboczej, na których polscy i czescy funkcjonariusze przygotowali programy szkolenia z obsługi nawigacji i odczytu danych z map oraz dwujęzyczną instrukcję dotyczącą ww. tematyki, jak również scenariusz ćwiczenia transgranicznego. Następnie pod koniec roku 2021 odbyły się trzy jednodniowe szkolenia z korzystania 
z urządzeń GPS i odczytywania map, a także warunków prowadzenia wspólnych działań po obu stronach granicy. W ramach projektu zostały wydrukowane również dla wszystkich uczestników szkolenia dwujęzyczne instrukcje obsługi GPS. Powstały też dwujęzyczne; polsko-czeskie ulotki na temat bezpieczeństwa w górach, które zostały rozdane mieszkańcom i turystom obszaru pogranicza, ze szczególnym uwzględnieniem grupy seniorów, podczas akcji informacyjno-promocyjnych prowadzonych po obu stronach granicy polsko-czeskie. Na zakończenie projektu, w październiku 2022 roku, odbyły dwudniowe ćwiczenie z zakresu poszukiwania osób zaginionych 
z wykorzystaniem zakupionego w ramach projektu wyposażenia. Ćwiczenia pozwoliły w terenie przetrenować współdziałanie grup polskiej i czeskiej podczas wspólnej akcji poszukiwawczej. Podczas ćwiczeń zidentyfikowano kilka ważnych problemów, które będą rozwiązywane w ramach dalszej współpracy policji polskiej i czeskiej. Udało się również podczas ćwiczenia wypracować wspólne metody działania i co najważniejsze skuteczne metody komunikacji i wymiany informacji, tak ważne podczas takich zdarzeń. 
Podsumowaniem ćwiczeń było jednodniowe spotkanie grupy roboczej, na którym jeszcze raz omówiono jak partnerzy widzą dalszą współpracę w zakresie prowadzenia wspólnych akcji poszukiwawczych w obszarze pogranicza oraz jak niwelować błędy ujawnione podczas wspólnych ćwiczeń transgranicznych.

W ramach projektu, obaj partnerzy zakupili również sprzęt niezbędny do prowadzenia akcji poszukiwawczych na terenie pogranicza, który to sprzęt został wykorzystany podczas wspólnych ćwiczeń transgranicznych i świetnie się sprawdził w terenie.

Realizacja projektu przyczyniła się do przyśpieszenia wymiany informacji pomiędzy funkcjonariuszami obu stron w zakresie objętym projektem, sprawniejszej i skuteczniejszej realizacji wspólnych działań policji dolnośląskiej i hradeckiej oraz zwiększenia kwalifikacji zawodowych uczestników projektu dzięki wspólnym szkoleniom i ćwiczeniom. 

Wartość całego mikroprojektu to 43 771,20 euro, w tym przyznane dofinasowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 37 205,52 euro.
Wartość projektu po stronie czeskiej 20 253 euro, w tym dofinansowanie 17 215,05 euro.
Wartość projektu po stronie polskiej 23 518,20 euro, dofinansowanie 19 990,47 euro.

 

Projekt pn. „Pomagać i chronić – policja dla mieszkańców i turystów na szlakach górskich 
i duktach leśnych” nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002119 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Glacensis
    

 

  • Dwujęzyczna ulotka informacyjna - Międzynarodowy system wzywania pomocy w górach
  • Dwujęzyczna ulotka informacyjna - Międzynarodowy system wzywania pomocy w górach
Powrót na górę strony