Poprawa transgranicznej współpracy policji polskiej i niemieckiej w zwalczaniu przestępczości samochodowej

Poprawa transgranicznej współpracy policji polskiej i niemieckiej w zwalczaniu przestępczości samochodowej

Data publikacji 24.08.2020

W dniu 12.12.2018r. Komitet Sterujący Funduszem Małych Projektów Interreg Polska- Saksonia 2014-2022 zatwierdził do dofinansowania projekt Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pn. Poprawa transgranicznej współpracy policji polskiej i niemieckiej w zwalczaniu przestępczości samochodowej. W dniu 24.01.2019r. została podpisana umowa na sfinansowanie ww. projektu.

Wartość całego projektu to 23.522,52 euro. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 85% wartości projektu wynosi 19.994,14 euro.

Celem projektu, który jest realizowany od 1 marca 2019r. wraz z partnerem niemieckim- Dyrekcją Policji w Görlitz (www.polizei.sachsen.de/de/pdg.htm), jest wzmocnienie współpracy transgranicznej dolnośląskich i saksońskich funkcjonariuszy w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępczości samochodowej, w tym przeciwdziałania kradzieżom samochodów, części samochodowych oraz paliw.

Aby poprawić efektywności współpracy pomiędzy jednostkami Policji polskiej i niemieckiej zorganizowane zostanie wspólne 3-dniowe szkolenie i ćwiczenia z zakresu pościgu transgranicznego i obserwacji transgranicznej z udziałem policjantów kryminalnych oraz przedstawicieli wydziałów techniki operacyjnej. Przeszkolonych zostanie 46 funkcjonariuszy i pracowników obu Policji (30 Polaków i 16 Niemców). Ćwiczenia zostaną poprzedzone 2-dniowym spotkaniem eksperckim ustalającym zakres części teoretycznej oraz szczegółowy scenariusz części praktycznej.

Dla osób współpracujących i komunikujących się ze sobą podczas transgranicznych działań operacyjnych odbędą się również warsztaty językowe obejmujące specjalistyczne słownictwo policyjne. W warsztatach weźmie udział 24 funkcjonariuszy i pracowników Policji polskiej oraz niemieckiej (15 Polaków i 9 Niemców).

Efektem ćwiczeń przeprowadzonych w ramach projektu będzie wypracowanie wspólnej procedury działania w przypadku transgranicznych działań operacyjnych. Obie Policje będą znacznie lepiej przygotowane do działań typu pościg transgraniczny czy obserwacja transgraniczna. Wiedza nabyta podczas specjalistycznych szkoleń językowych przyczyni się do poprawy komunikacji pomiędzy służbami i zmniejszy ryzyko błędów wynikających z barier językowych podczas wspólnych operacji transgranicznych.

Rezultatem podjętych w ramach projektu działań będzie zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców obszaru pogranicza oraz turystów.

Projekt będzie realizowany po stronie polskiej na obszarze powiatu bolesławieckiego, lwóweckiego, zgorzeleckiego i lubańskiego, a po stronie niemieckiej na obszarze powiatu Bautzen i Görlitz.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska- Saksonia 2014- 2022.

Powrót na górę strony