Dolnośląscy mundurowi promują zawód policjanta
Funkcjonariusze w trakcie prowadzenia różnego rodzaju inicjatyw profilaktyczno-edukacyjnych stale promują zawód policjanta. Podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych pojawia się wiele okazji, aby porozmawiać przede wszystkim z młodymi ludźmi o ich dalszych planach na przyszłość. Często osoby wkraczające dopiero w dorosłość same dopytują się funkcjonariuszy, jak wygląda służba w granatowym mundurze i co trzeba zrobić, aby zostać policjantem. Policjanci dzielą się swoimi doświadczeniami, opowiadają o drodze zawodowej, którą łączą z realizacją swoich pasji.
Niedługo uczniowie klas maturalnych zakończą naukę i będą musieli podjąć decyzję o dalszym kształceniu się lub o pracy zawodowej. Legnickie policjantki stale odwiedzają placówki oświatowe aby przybliżyć młodzieży zawód policjanta. Tym razem spotkano się z uczniami klas policyjnych VII Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy oraz maturzystami Liceum Ogólnokształcącego w Chojnowie, a także w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie. W trakcie spotkań mundurowe podkreśliły, że zawód policjanta jest trudny i wymagający, ale jednocześnie daje mnóstwo satysfakcji, a każdy dzień przynosi coś nowego. Ponadto omówiona została struktura organizacyjna Komendy Miejskiej Policji w Legnicy oraz zakres kompetencji poszczególnych pionów. Wszystkim zgromadzonym uczniom przedstawiono zasady doboru do służby w Policji i wymogi formalne oraz procedurę kwalifikacyjną.
W liceum Ogólnokształcącym imienia Adama Mickiewicza w Górze, od 3 lat funkcjonują klasy o profilu policyjnym. Czwartkowa wizyta stróżów prawa na terenie placówki oświatowej miała za zadanie przedstawienie specyfiki służby w Policji ze szczególnym uwzględnieniem charakteru zadań służbowych realizowanych przez funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji. Podczas spotkania przybliżono rolę jaką spełnia Policja w społeczeństwie. Promowano właściwe postawy oraz skupiono się na budowaniu w oczach młodych ludzi rzeczywistego i pozytywnego wizerunku funkcjonariuszy. Uczniowie mogli zapoznać się ze sprzętem specjalistycznym znajdującym się w Oddziale. Uczniowie mogli też przymierzyć sprzęt ochrony indywidualnej policjanta, stosowanego podczas działań przywracających zbiorowo naruszony porządek publiczny.
Niewątpliwie tego typu spotkania są wstępnym etapem poszukiwania kandydatów do służby w Policji. Przypominamy, że procedura rekrutacyjna składa się z kilku etapów. Kandydaci muszą pozytywnie przejść:
- test wiedzy z zakresu funkcjonowania Policji,
- test sprawności fizycznej,
- test psychologiczny,
- rozmowę psychologiczną,
- rozmowę kwalifikacyjną,
- badania lekarskie,
- postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
- Policjantem może zostać:
- obywatel polski o nieposzlakowanej opinii;
- posiadający co najmniej średnie wykształcenie;
- nie skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
- korzystający z pełni praw publicznych;
- posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować;
- dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Osoby zainteresowane pełnieniem służby w Policji mogą składać osobiście komplet dokumentów w Wydziale Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, ul. Połbina 1 lub w siedzibach komend miejskich i powiatowych Policji województwa dolnośląskiego. Dokumenty można składać w dowolnym terminie, w dni robocze.
Wszelkie informacje na temat doboru do służby w szeregach Policji znajdują się na stronie dolnośląskiej policji w zakładce praca.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KMP w Legnicy
kom. Jagoda Ekierta
tel. 504 798 649
Źródło: KPP w Górze
kom. Ariel Bujak
tel. 507 135 747