Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania „Pieszy kontra pojazd” przeprowadzone na dolnośląskich drogach w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 26.10.2020

W trosce o bezpieczeństwo osób pieszych dolnośląscy policjanci przeprowadzili w ciągu czterech dni minionego tygodnia wzmożone działania kontrolne pod nazwą „Pieszy kontra pojazd”. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na niezgodne z obowiązującymi przepisami zachowania zarówno osób pieszych, jak również kierujących pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety mimo wielu apeli, nadal wielu użytkowników dróg ignoruje obowiązujące przepisy. Podczas akcji policjanci ujawnili ponad 800 wykroczeń kierowców, w tym 80 tych niezwykle niebezpiecznych, bo popełnionych na przejściu dla pieszych bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Ponadto ponad 200 pieszych zostało ukaranych mandatem karnym, w przeważającej części za przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Głównym celem prowadzonych w minionym tygodniu przez dolnośląskich policjantów działań było podniesienie poziomu bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze prowadzili akcję w miejscach, gdzie występuje najwięcej zagrożeń dla osób pieszych i w związku z tym dochodzi tam często do tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Szczególnym nadzorem mundurowi objęli okolice przejść dla pieszych, czyli miejsc szczególnych, gdzie piesi są uprzywilejowani, ale zarazem są narażeni na ogromne niebezpieczeństwo w sytuacji nierespektowania obowiązujących przepisów przez kierujących.

Musimy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi jest nieustąpienie im pierwszeństwa właśnie na przejściu dla pieszych, w wyniku czego często odnoszą oni poważne obrażenia bądź nawet giną. Nie bez powodu piesi i rowerzyści są określani mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chroni ich bowiem karoseria pojazdu czy różne systemy bezpieczeństwa, jak ma to miejsce w przypadku kierowców samochodów. Niestety w konfrontacji z autem nie mają oni praktycznie żadnych szans.

Dlatego w dużej mierze sami muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo, stosując się do obwiązujących przepisów ruchu drogowego oraz zakładając elementy odblaskowe, dzięki którym staną się bardziej widoczni na drodze i tym samym bardziej bezpieczni. Ważne jest również, aby przez jezdnię przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.

Niestety mimo wielu apeli, nadal wielu użytkowników dróg ignoruje obowiązujące przepisy. Obrazują to przeprowadzone przez policjantów działania, podczas których funkcjonariusze ujawnili ponad 800 wykroczeń kierowców, w tym 80 tych niezwykle niebezpiecznych, bo popełnionych na przejściu dla pieszych bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Niestety podobnie jest wśród osób pieszych, których ponad 200 zostało ukaranych mandatem karnym, w przeważającej części za przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Należy również wspomnieć o jednej z policyjnych interwencji podjętej podczas akcji wobec rowerzysty niestosującego się do sygnalizacji świetlnej. Zakończyła się ona zatrzymaniem mężczyzny po pościgu, który początkowo mundurowi prowadzili przy użyciu oznakowanego radiowozu a następnie pieszo. Kierujący jednośladem nie zważając na niebezpieczeństwo, jakie stwarza dla siebie i innych, nie zastosował się do dwóch sygnalizatorów świetlnych, przejeżdżając dwukrotnie na czerwonym świetle. Jednak na tym nie poprzestał. Gdy policjanci przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych wydali mu polecenie do zatrzymania, ten wpadł na pomysł, że ucieknie funkcjonariuszom, wykorzystując siłę swoich mięśni i jednoślad, którym się poruszał. Przecenił jednak swoje umiejętności i został zatrzymany przez mundurowego, który dogonił go pieszo. W tej sytuacji na mężczyznę zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. W konsekwencji wobec rowerzysty może zostać zasądzona o wiele bardziej dotkliwa kara, niż mandat, który otrzymałby, gdyby nie próbował uciec funkcjonariuszom.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników dolnośląskich dróg policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest w głównej mierze zależne od nas samych.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Opis filmu: Na filmie widzimy jak dolnośląscy policjanci patrolują przejściach.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 32.03 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony