Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poprawia się bezpieczeństwo na drogach Dolnego Śląska

Data publikacji 20.11.2020

Dbanie o bezpieczeństwo na drogach naszego województwa to jedno z najważniejszych zadań, jakie dolnośląscy policjanci realizują każdego dnia, pełniąc służbę na ulicach miast i miasteczek Dolnego Śląska. Dyscyplinując kierowców w zakresie respektowania obowiązujących przepisów, funkcjonariusze drogówki wraz z prężnie działającą grupą SPEED starają się ograniczyć ilość wypadków i osób w nich poszkodowanych. Intensywna praca mundurowych przynosi efekty. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, w tym roku na terenie Dolnego Śląska doszło do ponad 16% mniej wypadków i o blisko 25% mniej osób zginęło na drodze. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo zależy w głównej mierze od nas samych. Zachowując rozwagę oraz zdrowy rozsądek za kierownicą, dbamy o siebie i swoich bliskich.

Przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie czy niewłaściwe zachowanie w obrębia przejść dla pieszych to szczególnie niebezpieczne wykroczenia drogowe, które mają niezwykle istotny wpływ na ryzyko zaistnienia wypadku. Zwłaszcza prędkość to kluczowy czynnik mający decydujące znaczenie również dla rodzaju i rozmiaru doznanych obrażeń przez uczestników zdarzeń drogowych.

W celu eliminowania tych negatywnych zjawisk z dolnośląskich dróg, a w konsekwencji ograniczenia ilości wypadków i osób w nich poszkodowanych, każdego dnia na ulicach naszego województwa służbę pełnią setki policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze ci systematycznie zatrzymują i dyscyplinują kierowców, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Podczas licznych akcji wymierzonych w osoby wsiadające do samochodu po alkoholu bądź narkotykach, czy też tych, którzy za nic mają obowiązujące limity prędkości, mundurowi z całą stanowczością eliminują drogowych przestępców ryzykujących życiem swoim i innych.

Od ponad roku o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego na Dolnym Śląsku dba również prężnie działająca grupa SPEED złożona z najbardziej doświadczonych policjantów, którzy zostali wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt do walki z piratami drogowymi. Funkcjonariusze ze SPEED-a zwalczają najbardziej niebezpieczne i agresywne zachowania na drogach. Jak pokazują liczne przykłady, nie umknie im nawet kierowca pędzący ponad 200km/h.

Efektem tych intensywnych i systematycznych działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach Dolnego Śląska. Analizując miesiące 2020 roku, które już za nami, należy wskazać wyraźny spadek, w porównaniu z rokiem ubiegłym, ilości wypadków drogowych i to o ponad 16%. W przypadku najważniejszej ze statystyk - ilości ofiar śmiertelnych, odnotowaliśmy o blisko 25% mniej osób, które niestety poniosły śmierć na drodze. Oczywiście każdy człowiek ginący w wypadku drogowym to wielka tragedia, zwłaszcza dla rodziny, która straciła bliską osobę. Dlatego mundurowi nie ustają w walce o to, aby na drogach dochodziło do jak najmniejszej ilości zdarzeń, a co za tym idzie, jak najmniej było osób, które tracą w tych zdarzeniach zdrowie i życie. Policjanci nie ograniczają się w tych staraniach do egzekwowania obowiązujących przepisów, ale również działaniami profilaktyczno-prewencyjnymi dążą do budowania świadomości kierowców w kwestii czynników mających wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, którymi wszyscy jesteśmy, zależy w głównej mierze od nas samych. Stosując się do obowiązujących przepisów, zachowując rozwagę i zdrowy rozsądek na drodze, możemy przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków, dbając tym samym o życie i zdrowie swoje oraz swoich bliskich.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Opis filmu: Film przedstawiający kontrole drogowe. Pełny opis w deskrypcji poniżej filmu.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.6 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony