Bezpieczny pieszy i rowerzysta
Dolnośląscy policjanci codziennie dbają o bezpieczeństwo na drogach naszego województwa i reagują na popełniane wykroczenia. Funkcjonariusze starają się również eliminować z ruchu tych użytkowników dróg, którzy w sposób rażący łamią obowiązujące przepisy. Mundurowi nie mogą być jednak w każdym miejscu, dlatego apelujemy do uczestników ruchu drogowego o to, aby też sami zadbali o swoje bezpieczeństwo, stosując się do przepisów, a także zachowując rozwagę i zdrowy rozsądek na drodze.
W dniu 18 września bieżącego roku, w godzinach wieczornych w jednej z wsi w gminie Brzeg Dolny doszło do potrącenia rowerzysty. Przyczyny tego zdarzenia wyjaśniane będą w prowadzonym postępowaniu. Już teraz jednak apelujemy do użytkowników dróg o to, aby zadbali o swoje bezpieczeństwo, stosując się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i m.in. zakładając elementy odblaskowe.
Rowerzyści i piesi nie bez powodu zaliczani są do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ta grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek technicznej ochrony. Zderzenie z pojazdem kończy się dla rowerzysty bądź pieszego często tragiczne. Dlatego tak ważne jest, aby piesi i rowerzyści nie liczyli tylko na to, że kierowca ich zauważy, ale też sami zadbali o własne bezpieczeństwo.
Ponownie apelujemy do pieszych o szczególne stosowanie się do zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. W miejscach, gdzie nie ma chodników, przemieszczajmy się po właściwej stronie drogi. Nie wchodźmy bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować.
Kierowcy nie mogą zapomnieć, że zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na to przejście.
Rowerzyści natomiast powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią. Jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to musi być ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi do tego jeszcze przednie oświetlenie o barwie białej lub żółtej oraz tylne czerwone. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, każdy rowerzysta powinien używać kasku. Nie są one obowiązkowe, ale każdy wielbiciel jednośladu powinien mieć świadomość, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu.
Przypominamy, że kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami. Nie wjeżdżajmy jednośladem na przejścia dla pieszych, zsiądźmy z roweru i przeprowadźmy go na drugą stronę. Sprawmy, aby korzystanie z roweru było wyłącznie przyjemnością.
mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KPP w Wołowie
Pliki do pobrania
-
Opis grafiki
10.53 KB